Summer Special 60% Discount Offer - Ends in 0d 00h 00m 00s - Coupon code: bestdeal

Effective Study Techniques for the GED GED-Mathematical-Reasoning Exam

Questions 21

Jasmine had a piece of wood that was  inches long. She cut off one piece that was 12 inches long, and cut the remaining section intotwo pieces of equal length. If 87 3/4inch of wood was wasted making the two cuts, how long, in inches, were each of the two equal pieces?

A)

GED-Mathematical-Reasoning Question 21

B)

GED-Mathematical-Reasoning Question 21

C)

GED-Mathematical-Reasoning Question 21

D)

GED-Mathematical-Reasoning Question 21

E)

GED-Mathematical-Reasoning Question 21

Options:

A.

Option A

B.

Option B

C.

Option C

D.

Option D

E.

Option E

Buy Now
Questions 22

GED-Mathematical-Reasoning Question 22

According to the graph, how much MORE does it cost to mail an overseas letter weighing 4.1 ounces than a letter weighing 3.5 ounces?

Options:

A.

$0.50

B.

$0.60

C.

$1.50

D.

$2.00

E.

$2.50

Buy Now
Questions 23

GED-Mathematical-Reasoning Question 23

Each bag of topsoil that Kyle wants to purchase will cover an area of 2.25 square feet. What is the minimum number of bags he should purchase to cover the garden area?

Options:

A.

8

B.

9

C.

10

D.

16

E.

20

Buy Now
Questions 24

GED-Mathematical-Reasoning Question 24

In the diagram below, the angle whose measure is y° is an exterior angle of the triangle.

What is the value of y?

Options:

A.

20

B.

40

C.

70

D.

110

E.

140

Buy Now
Questions 25

If 3x + 30 = 9x, what is the value of x?

Options:

A.

-10

B.

-5

C.

5

D.

10

E.

24

Buy Now
Questions 26

GED-Mathematical-Reasoning Question 26

In what year was the frog population the greatest?

Options:

A.

1997

B.

1998

C.

1999

D.

2000

E.

2001

Buy Now
Questions 27

Margaret’s monthly income is $1200. Of that income, 25% is used to pay her rent, and another 10% goes into savings.

How much of her monthly income can Margaret use for expenses other than rent and savings?

Options:

A.

$780

B.

$480

C.

$420

D.

$350

E.

$300

Buy Now
Questions 28

GED-Mathematical-Reasoning Question 28

If the patterns continue as shown in the graph, under which plan would a family spend the LEAST to rent 15 videos per month?

Options:

A.

A

B.

B

C.

C

D.

D

E.

Not enough information is given.

Buy Now
Questions 29

Javier wanted to make a profit of $80 for selling the 4 vases he had made. He had spent $12 for materials. Since he planned to charge the same price for each vase, he used the following equation to determine x, the price he would charge:

4x - 12 = 80

How much did Javier plan to charge for each vase?

Options:

A.

$ 6.00

B.

$ 6.50

C.

$17.00

D.

$17.50

E.

$23.00

Buy Now
Questions 30

 

The cost to hire Mighty Mo Movers to deliver goods is based on the following formula:

C = 0.1w + 2.75d + 50

C is the total cost in dollars; w is the weight of the goods in pounds; and d is the distance in miles that the goods are delivered.

The Kales are moving to a new house that is 40 miles from their present home. They have budgeted $500 for their move.

What is the maximum weight of goods, in pounds, that the Kales can afford to hire Mighty Mo Movers to deliver and still stay within their budget?

Options:

A.

340

B.

390

C.

3400

D.

3900

E.

6600

Buy Now